Plac Defilad czekają realne zmiany, a planowane miejskie inwestycje wzbudzają wielkie zainteresowanie i emocje wśród warszawiaków.

„Plac Defilad: krok do przodu” (fot. org.)„Plac Defilad: krok do przodu” (fot. org.)

Tej największej i wciąż niezagospodarowanej przestrzeni w centrum miasta poświęcona będzie w całości tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Festiwal organizowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy we współpracy i dzięki finansowaniu  Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal pozwoli wyobrazić sobie życie terenu przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy zakończony zostanie konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie i powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz teatru TR Warszawa. Tematem WWB9 będzie przede wszystkim niedaleka przyszłość Placu Defilad: oczekiwany krok do przodu. Festiwal podsumuje historię budowy placu, kolejnych konkursów na jego przekształcenie i debat wokół planowanej metamorfozy. Na tym tle zaprezentowane zostaną dobre współczesne wzorce, przeanalizowane uwarunkowania lokalne, zrealizowane prace koncepcyjne i zorganizowane warsztaty projektowe dla warszawiaków. Uwagę przyciągnie zbudowana w skali rzeczywistej scenografia ukazująca realne gabaryty przyszłego placu i kształtujących jego pierzeje gmachów, a także wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna porównująca planowany plac do ikonicznych przestrzeni miejskich z Polski i zagranicy.

Program festiwalu powiązany będzie z działaniami projektowo-konsultacyjnymi prowadzonymi przez miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. W czasie trwania festiwalu jury konkursowe wyłoni pięć najlepszych koncepcji funkcjonalno-przestrzennych na plac Centralny, które zostaną następnie poddane konsultacjom z mieszkańcami. Konkurs, konsultacje oraz festiwalowe debaty posłużą przy wyborze zespołu realizującego docelowy projekt placu.

Spotkanie będzie okazją do rozmowy nt wydarzeń składających się na tegoroczną edycję Festiwalu, ale również zobaczenia pierwszej w Polsce wielkoskalowej instalacji typu „baugespann”. W skali rzeczywistej zaaranżowane zostaną fasady gmachów teatru TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanej zabudowy po południowej stronie placu. Razem z aranżacją plastyczną płyty placu (interwencja „Place w Placu”) oraz narożnym pawilonem „Stanowisko Plac”, tyczki stanowić będą tymczasową „makietę" przestrzeni przyszłego placu. To pierwszy raz, gdy w Polsce stosowane jest takie rozwiązanie – dzięki niemu warszawiacy będą mogli w naturze zobaczyć skalę przyszłego placu. A to pozwoli na lepsze przygotowanie wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach społecznych, towarzyszących konkursowi na projekt samego placu.  „Baugespann” – bo tak w oryginale nazywa się to narzędzie planistyczne – wykorzystywane jest w Szwajcarii w procesie wydawania pozwoleń na budowę. W trakcie procedury inwestor zobligowany jest do wybudowania tymczasowej, ażurowej struktury przestrzennej odpowiadającej planowanej budowli lub przebudowie: jej lokalizacji, rozmiarom, skali, formie. Instalacja jest obecna i widoczna przez około miesiąc - w tym czasie każdy obywatel może naocznie przekonać się jak planowana inwestycja wpłynie na krajobraz gminy i zgłosić swoje uwagi.

Otwarcie wystawy „Plac Defilad: krok do przodu”
Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zaprezentuje różne oblicza placu Defilad ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. To miejsce, którego tożsamość określają wielkie okazjonalne wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Młodzieży i Studentów (1955), wystąpienie Władysława Gomułki w czasie odwilży (1956), msza papieska (1987) czy współcześnie odbywające się coroczne koncerty noworoczne i Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawa spojrzy na tę centralnie zlokalizowaną przestrzeń publiczną oczami aktywistów i urbanistów oraz architektów, opisze kilka dekad planowania i gorących dyskusji. Także te momenty, gdy nad kolejnymi niezrealizowanymi koncepcjami górę brała spontaniczność miejskiego życia, wolny handel, triumf samochodu czy porażki zarządzania przestrzenią. Energia brania spraw we własne ręce bez oglądania się na dobro wspólnoty i ogólna pobłażliwość wobec dzikiej reprywatyzacji wyprzedziły stworzenie demokratycznej przestrzeni miejskiego placu. Jego zagospodarowanie, zgodnie z potrzebami mieszkańców, kilkakrotnie odkładano na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Wernisaż wystawy „Plac Defilad: krok do przodu” - 8 października, niedziela, godzina 13:00 (Galeria Studio, Teatr Studio, plac Defilad 1)
Program otwarcia:
godz.13.00 –  otwarcie wystawy
godz. 14.00 - spacer po Pałacu Kultury i Nauki, prowadzenie: Maria Wojtysiak, miejsce zbiórki: wejście główne PKiN, portyk
godz. 15.00 - 18.00 - warsztaty z cyklu "Plac Defilad jest kobietą", prowadzenie: Patrycja Dołowy, Justyna Biernacka, warsztaty odbywają się w Cafe Kulturalna (plac Defilad)
godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej, prowadzenie: Tomasz Fudala, Szymon Maliborski

Informacje praktyczne:
Wystawa otwarta: od 8 października do 26 listopada (godziny otwarcia: 11:00 do 19:00, bilet: 5 zł)
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy