Miasto włącza się w prowadzoną przez panewnickich franciszkanów akcję Śląskie Dzieciom Aleppo i zaprasza mieszkańców na trzydniowe wydarzenie muzyczne, teatralne i sportowe, z którego dochód zasili konto akcji.

Katowice - MIUOSH - STREFA KULTURY 2016 (fot. pras.)Katowice - MIUOSH - STREFA KULTURY 2016 (fot. pras.)

Śląskie Dzieciom Aleppo to akcja charytatywna, która ma pomóc w sfinansowaniu budowy ośrodka dla dzieci w tym syryjskim mieście. Ośrodek ma powstać w pobliżu Klasztoru Franciszkańskiego. Kompleks obejmie plac zabaw, basen, budynek terapeutyczny. Do tego potrzebny też będzie autobusu oraz urządzenia solarne do zasilania w energię elektryczną. W samym mieście Aleppo znajduje się około miliona dzieci, z czego jedna trzecia to sieroty. Franciszkanie od samego początku konfliktu pomagają mieszkańcom miasta, bez względu na wyznanie.

Katowiccy Franciszkanie, którzy koordynują akcję, potrzebują na ten cel 3,5 mln złotych (milion dolarów). Udało się już zebrać ponad 1,2 mln zł, ale do miliona dolarów wciąż jeszcze daleko.
Katowice dołączają się do akcji i zapraszają wszystkich mieszkańców od 1 do 3 czerwca na trzy dni pełne atrakcji pod hasłem „Katowice grają dla Aleppo”.

– Zapraszam wszystkich mieszkańców Katowic do włączenia się do tej akcji i dołożenia swojej cegiełki do budowy ośrodka dla dzieci w Aleppo. Wiele razy udowadnialiśmy już, że potrafimy pomagać ludziom, którzy zostali dotknięci tragedią wojny i prześladowań. Jestem przekonany, że tak też będzie tym razem – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

W akcji wezmą udział dwa katowickie teatry: Teatr Lalki i Aktora Ateneum i Teatr Korez. Dochód z dwóch spektakli, które wystawią 1 czerwca trafi w całości na konto Śląskie Dzieciom Aleppo.

O godz. 17 w siedzibie Ateneum najmłodsi mogą obejrzeć sztukę „Babcia na jabłoni”. Z kolei Korez zaprasza o godz. 19 na komedię „Wiwisexia”, kolejny przebój Korezu, który wyszedł spod pióra Tomasza Jachimka.

Sobota 2 czerwca to dzień muzyczny. W siedzibie Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego) o godz. 11 wystartuje 15-godzinny maraton muzyczny. W programie koncerty wschodzących gwiazd śląskiej sceny wybranych w konkursie Dzielnica Brzmi Dobrze i uznani muzycy, m.in. znakomity folkowy zespół VOŁOSI czy katowicki zespół Hengelo z gościnnym udziałem najbardziej znanego katowickiego rapera Miuosha. Potem klubowe afterparty do rana. Bilety-cegiełki w cenie 10, 20 i 30 zł obowiązują na cały dzień.  

Ostatni dzień będzie należał do sportu. Plac Sejmu Śląskiego pokryje się kortami do badmintona. Festiwal Badmintona jest propozycją dla całych rodzin – będzie można pooglądać profesjonalistów z kadry narodowej, zmierzyć się z zaproszonymi gwiazdami, wziąć udział w badmintonowych konkursach i zabawach, a przede wszystkim – spróbować swoich sił w tej wdzięcznej dyscyplinie sportowej (szczegółowy program poniżej).

Wstęp na Festiwal Badmintona przygotowany przez TKKF „Czarni” Katowice jest wolny. Podczas wydarzenia prowadzona będzie kwesta na rzecz akcji Śląskie Dzieciom Aleppo.

Szczegółowy program koncertów 2 czerwca:

11.00 – 12.00 Asi Mina & Piotr Steczek (Muzykodrom)
12.00 – 13.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – ZOŚKA (sala koncertowa KMO)
13.00 – 14.00 Dzikie Jabłka (sala kameralna KMO)
14.00 – 15.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – Żyjoki (sala koncertowa KMO)
15.00 – 16.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – Ailesis (sala kameralna KMO)
16.00 – 17.00 Dzielnica Brzmi Dobrze – NOTTOOEASY (sala koncertowa KMO)
17.00 – 18.00 Chwila Nieuwagi (sala kameralna KMO)
18.00 – 19.00 VOŁOSI (sala koncertowa KMO)
19.00 – 20.00 Wind Singers (sala kameralna KMO)
20.00 – 21.00 Hengelo&Miuosh (sala koncertowa KMO)

Wieczór klubowy – Jazzclub Hipnoza
20.00 – 21.00 Janurz
21.00 – 22.00 Janurz
22.00 – 23.00 Palcolor
23.00 – 00.00 Wojciech Kucharczyk
00.00 – 01.00 Mazut
01.00 – 02.00 Sierra Cosworth
02.00 – 03.00 Sierra Cosworth

Festiwal badmintona (niedziela 3 czerwca)

Plac Sejmu Śląskiego zostanie zamieniony w wielkie boisko do badmintona. Na największym, profesjonalnym korcie wystąpią reprezentanci Polski oraz zaproszeni goście. Na 6 mniejszych kortach każdy chętny będzie mógł poznać tajniki gry i spróbować swoich sił, także ze sportowcami z kadry narodowej.
Na młodszych i starszych uczestników czekać będą konkursy i gry badmintonowe.

Atrakcją będzie również loteria, w której wygrać będzie można nagrody związane z badmintonem (koszulki z autografami, sprzęt sportowy).

Do akcji włączą się:
Piotr Gruszka - siatkarz, reprezentant Polski, wicemistrz świata, mistrz Europy. Trener GKS Katowice
Miuosh – urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny, jeden z najbardziej popularnych  śląskich artystów
Weronika Nowakowska – biathlonistka, trzykrotna olimpijka. Srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy, zawodniczka AZS AWF Katowice
Paweł Gasz Senior - złoty medalista mistrzostw Europy seniorów, aktualny brązowy medalista mistrzostw świata seniorów, wielokrotny medalista mistrzostw polski, czynny instruktor badmintona
Adrian Dziółko – reprezentant Polski w badmintonie, olimpijczyk z Rio de Janeiro, wielokrotny medalista mistrzostw Polski
Bartłomiej Mróz – najpopularniejszy polski parabadmintonista, wicemistrz Europy w parabadmintonie
oraz zawodnicy Kadry Narodowej Juniorów i Elity oraz zawodnicy katowickich i śląskich badmintonowych klubów sportowych

11.00 Pokaz gry badmintona najmłodszych zawodników z katowickich i śląskich klubów badmintona
12.05 ABC badmintona – podstawowe zasady
12.20 Konkurs badmintonowy dla dzieci (podbijanie lotki, test celności)
12.40 Mecz pokazowy zawodników Kadry Narodowej Juniorów
12.50 Zapisy do turnieju singlowego (system „każdy wygrywa”)
13.00 Rozpoczęcie rozgrywek turnieju singlowego
14.00 ABC badmintona
14.10 Konkurs gier i zabaw badmintonowych dla rodzin
14.40 Pokazy gry zawodników Kadry Narodowej Parabadmintona
15.00 Mecz pokazowy gier podwójnych Kadry Narodowej Elity
15.30 Konkurs gier i zabaw badmintonowych dla rodzin z dziećmi
16.00 Konkurs na hasło popularyzujące badmintona
17.00 Rozgrywki konkursowe: odbicia dwoma lotkami
18.30 Zakończenie i pożegnanie gości

Cały dzień: gry w badmintona dla wszystkich na boiskach rekreacyjnych.

Finał Katowickich Kilometrów Dobra

Około 50 metrów kwadratowych – tyle jednozłotowych monet zostanie wyklejonych podczas wielkiego finału Katowickich Kilometrów Dobra. Wydarzenie towarzyszy zabawom organizowanym z okazji Dnia Dziecka i również odbywa się w niedzielę 3 czerwca na placu Centralnym w Katowicach. Organizatorzy przygotowali całą masę atrakcji. Oj, będzie się działo!

Trwająca od marca akcja „Katowickie Kilometry Dobra. DLA ODMIANY życia dzieci i młodzieży” wielkimi krokami zbliża się do końca. W ciągu trzech miesięcy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kilometry Dobra” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów w Katowicach zbierało środki na wakacyjne wyjazdy oraz prowadzenie klubów i świetlic terapeutycznych dla dzieci z trudnych i biednych rodzin.

– Dzięki wsparciu wielu dobrych ludzi, instytucji publicznych, firm, przedsiębiorców oraz szkół udało się nam zebrać prawie 80 tys. zł, czyli ponad 1800 metrów dobra. Kwota ta na pewno jednak będzie wyższa, bo cały czas otrzymujemy środki m.in. w ramach stworzonych przez lokalnych przedsiębiorców Miejsc z Sercem, a także szkół – mówi Monika Bajka, prezes Domu Aniołów Stróżów.

Ile ostatecznie uda się zebrać pieniędzy okaże się podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca, na Rynku w Katowicach. Tego dnia wszystkie zebrane środki zostaną zamienione na jednozłotowe monety i wyklejone w specjalnej strefie. Podczas finału z rąk prezes stowarzyszenia i prezydenta Katowic – partnera głównego akcji – wręczone zostaną także podziękowania tym, którzy zaangażowali się w akcję, a dzięki którym jej sukces był możliwy. Dowiemy się m.in. kto został Lokalnym Mistrzem Dobroci, a także Szkolnym Mistrzem Dobroci oraz Wolontariatu. Natomiast przebieg trzymiesięcznej akcji będzie można zobaczyć na wystawie zdjęć, która zostanie zaprezentowana na Rynku.

Dodatkowo pojawią się kolobeżki, czyli czeskie hulajnogi na dmuchanych kołach. Zobaczymy pokazy akrobatyczne, pobawimy się z językiem angielskim. Będziemy mogli także odwiedzić namiot Wydawnictwa Debit, w którym zorganizowana zostanie strefa czytania i rysowania dla dzieci. Będą też animacje z Misią Marysią i Żółwiem Franklinem, możliwość zrobienia sobie z nimi selfie, wspólnego rysowania, kolorowania oraz oczywiście czytania bajek. Od każdej przeczytanej strony wydawnictwo przekazuje złotówkę na Dom Aniołów Stróżów. To nie wszystko! Będzie też lodowóz ze 160 darmowymi gałkami lodów dla najmłodszych.
(UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!