Mieszkańcy Katowic sprzątali już w dolinie Ślepiotki (Zadole) i na katowickich Alpach (Wełnowiec).

Akcja SprzątaMy Dzielnice (fot. UMK)Akcja SprzątaMy Dzielnice (fot. UMK)

W kolejną sobotę celem akcji SprzątaMy Dzielnice będą zielone tereny przy os. Witosa. Każdy może dołączyć.

Akcję SprzątaMy Dzielnice organizują wspólnie Urząd Miasta w Katowicach i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Mieszkańcy najpierw sami zgłosili tereny do posprzątania, na które później internauci mogli oddać swój głos. W ten sposób powstała lista siedmiu miejsc z największym poparciem.

Od 19 maja do 30 czerwca, w każdą sobotę, organizowane są kolejne akcje sprzątania z udziałem mieszkańców. Dzięki temu już teraz o wiele przyjemniej (czyściej) zrobiło się w dolinie Ślepiotki (Zadole) i na katowickich Alpach (Wełnowiec). Teraz pora na okolice ulic Dulęby i Grabskiego na osiedlu Witosa.

To jeden z elementów miejskiego projektu KATOobywatel, którego celem jest aktywizacja mieszkańców, włączenie ich w dbanie o miasto oraz edukacja. W tym wypadku chodzi o problem odpadów i dzikich wysypisk. Jego skalę pokazuje również uruchomiona niedawno aplikacja Naprawmyto.pl, służąca do wskazywania usterek w mieście. Za jej pośrednictwem katowiczanie zgłosili już ponad 200 dzikich wysypisk. - Poza ich usuwaniem i dyscyplinowaniem właścicieli i zarządców zanieczyszczonych terenów, konieczna jest edukacja i zaangażowanie mieszkańców. Odpady nie tylko szpecą nasze otoczenie, ale są realnym zagrożeniem dla środowiska i naszego zdrowia – mówi prezydent Marcin Krupa.

Każdy może dołączyć

Każdy może dołączyć do sprzątających. Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty spotkają się z mieszkańcami o godz. 10, na końcu ulicy Grabskiego, przy ogródkach działkowych i nasypie kolejowym. Sprzątanie potrwa do godz. 13.30 i zakończy się wspólnym grillowaniem, z oprawą muzyczną „na żywo”. To świetna okazja do poznania się, ale również poszerzenia wiedzy na temat zero-waste. To ruch, zdobywający ostatnio coraz większą popularność w Polsce, zmierzający do ograniczania odpadów. Członkowie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty będą prezentowali różne sposoby na zastąpienie jednorazowych oraz chemicznych produktów wielorazowymi i zdrowszymi odpowiednikami.

Woda z wodociągów i własne kubki

Wszystkie akcje organizowane w ramach „SprzątaMy Dzielnice” będą podporządkowane ograniczeniu produkcji śmieci. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą własne kubki, do których organizatorzy naleją wodę bezpośrednio z sieci, ze specjalnie przygotowanego przez Katowickie Wodociągi hydrantu. Tym, którzy nie zabiorą kubków, organizatorzy zapewniają… słoiki. - W Katowicach jakość wody w sieci jest bardzo dobra - zapewnia Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Katowickich Wodociągów. - Codziennie czuwa nad tym nasze akredytowane laboratorium i pobiera wodę z punktów monitoringu wyznaczonych na terenie całego miasta. Woda poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznych. W pracowni badań sensorycznych sprawdzany jest także jej smak i zapach – dodaje.
Uczestnicy sprzątania są również proszeni o przyniesie własnych talerzy i sztućców, a potrawy (mięsne i wegańskie) z grilla będą przygotowywane na wielorazowych, stalowych tackach. Miejskie Przedsiębiorstwo
Gospodarki Komunalnej zapewnia kolorowe worki do selektywnej zbiórki odpadów. Są też: rękawiczki, toi – toi z umywalką, a w czasie sprzątania poczęstunek: herbata i ciastka.
Mapa wydarzenia: https://drive.google.com/open

Let's Clean Up Europe! - Posprzątajmy Europę! (LCUE)

SprzątaMy Dzielnice to projekt realizowany wspólnie przez Urząd Miasta i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, przy pomocy Wydziału Kształtowania Środowiska. Po każdej akcji w dzielnicy zaangażowane zostaną również siły Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które doczyści wskazany przez mieszkańców teren przy użyciu specjalistycznych maszyn.
SprzątaMy Dzielnice jest również elementem kampanii Let's Clean Up Europe! - Posprzątajmy Europę! (LCUE) prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska (więcej informacji na temat LCUE: http://naszesmieci.mos.gov.pl/lcue)

Harmonogram akcji sprzątania:
2 czerwca - Os. Witosa – okolice ul. Dulęby i Grabskiego
9 czerwca - Piotrowice/Kostuchna – las pomiędzy ulicami Biedronek i Pustułek
16 czerwca - Zawodzie - Bulwary Rawy
23 czerwca - Panewniki/Kokociniec – las w okolicy ulic Kijowskiej i Wybickiego
30 czerwca - Wełnowiec/Józefowiec/Koszutka - okolice ul. Norwida
(UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!