Wybory Europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r.

Parlament Europejski (fot. © European Union 2017 - European Parliament)Parlament Europejski (fot. © European Union 2017 - European Parliament)

Posłowie potwierdzili propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która podjęła decyzje w tej sprawie w poniedziałek wieczorem.

Parlament poparł propozycję w głosowaniu plenarnym 492 głosami za, przy 14 przeciw i 24 wstrzymujących się.
Kalendarz posiedzeń Parlamentu na rok 2019 został zatwierdzony w oddzielnym głosowaniu.

"Następne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 23-26 maja 2019" - powiedziała posłanka sprawozdawczyni i przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych Danuta Hübner (EPL, PL). „Czasu zostało niewiele. Obywatele Unii Europejskiej już po raz dziewiąty wspólnie wybiorą Parlament Europejski”.

Rada, po konsultacji z Parlamentem Europejskim, powinna sfinalizować procedurę przed końcem czerwca 2018 roku, aby dać państwom UE wystarczająco dużo czasu na zorganizowanie przyszłorocznych wyborów europejskich.

Zgodnie z ordynacją wyborczą z 1976 r. wybory europejskie powinny odbyć się w okresie od czwartku 6 do niedzieli 9 czerwca, zgodnie z datami pierwszych bezpośrednich wyborów europejskich (od czwartku 9 do niedzieli 12 czerwca 1979 r. - wybór dni głosowania odzwierciedla różne praktyki wyborcze państw członkowskich). Ponieważ jednak to Rada podejmuje decyzję w tej sprawie, a czyni to jednomyślnie, ma prawo zaproponować inne terminy, wymaga to jednak uprzedniej konsultacji z posłami do Parlamentu Europejskiego.
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!